вівторок, 26 травня 2020 р.

Урок літератури рідного краю, 6 клас

Григір Тютюнник. Оповідання "Вуточка"

Урок літератури  рідного краю (література Харківщини),   6 клас
Тема. Григір Тютюнник. Оповідання « Вуточка» – твір про високоморальну людину
Мета: ознайомитися із оповіданням, дослідити, як у творі на прикладі головної героїні зображено доброту,  всепрощення, працелюбність, терплячість, любов до рідних, турботу про людей; охарактеризувати образ баби Ганни; розвивати пам’ять, мислення, спостереження; виховувати в учнів високоморальні якості.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: портрет письменника, виставка його збірок, текст твору.
Епіграф до уроку:                                      Материна молитва із дна моря виймає.
                                                      Народна творчість
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
   1.Учитель читає вірш Лесі Вознюк « Не допусти, щоб серце спорожніло»
Порожнє серце – прихисток для зла.
Живе без співчуття і без любові.
Бракує в ньому світла і тепла,
Нема поваги й гідності людської.

Порожнє серце і глухе, й німе
До бід і до волань про допомогу.
У ньому зло безрадісно живе,
Воно сліпе, воно не бачить Бога.

Не допусти, щоб серце спорожніло,
Плекай у ньому віру і надію.
Не дай, щоб зачерствіло, загрубіло,
Не загуби любові світлу мрію.
2. Слово вчителя.
Недаремно я  обрала саме цей вірш, бо сьогодні ми будемо говорити з вами про те, якою повинна бути людина, які риси характеру є рушійною силою в житті кожної істоти. Намагатимуся достукатися до ваших сердець і наповнити їх добротою, співчуттям, любов’ю. Хочу, щоб ви були гідними носити ім’я Людина. А. Чехов говорив: «Бережіть у собі людину».
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1.  Бесіда з учнями.
-Чи сподобалося  вам оповідання?
-Назвіть головних героїв твору?
- Які риси характеру намагається виховати автор у читачів?
ІV. Оголошення теми та мети уроку.
Слово учителя
Сьогодні ми ознайомимося на уроці з оповіданням « Вуточка», дослідимо,  як автор на прикладі героїв твору зображує доброту і всепрощення, терплячість, працелюбність, материнську любов і синівську байдужість. Таким чином охарактеризуємо образ бабусі Ганни.
V. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Оголошення епіграфу уроку                                  
                              Материна молитва із дна моря виймає.
                                                      Нардна творчість
2.    Коротке повідомлення про життєвий шлях Гр. Тютюнника.
3.    Слово вчителя
Григір Тютюнник писав :”Найдорожчою темою, а отже, й ідеалом для мене завжди були й залишаються доброта, самовідданість і милосердя людської душі в найрізноманітніших їх виявах”.
Він мав свою точку зору на світ , він виводив пересічних людей, які на сторінках його книг виявлялися зовсім не буденними: далеко не проста, виявляється, ця проста людина, в душі її цілий Космос! Та відкривається вона цією гранню тільки тому письменнику, який любить і поважає її, не принижує, не має за другосортну.
Якою  є героїня оповідання, ми сьогодні і з’ясуємо.

понеділок, 25 травня 2020 р.

Список літератури для читання влітку 11 клас

Перелік літератури розрахований для учнів, котрі завершили 10 клас і перейшли у 11 клас. Дана добірка літератури носить рекомендаційний характер і не є обов’язковою для прочитання.


  1. Павло Тичина:“Арфами,арфами...”,“О панно Інно”,“ви знаєте,як липа шелестить”,“Одчиняйте двері…”,“Пам’яті тридцяти”.
  2. Микола Зеров:“Київ-традиція”
  3. Максим Рильський:“Молюсь і вірю...”,“Солодкий світ!...”.
  4. Євген Плужник:“Для вас, історики майбутні...”,“Вчись у природи творчого спокою”,“Ніч…а човен-як срібний птах!...”,“Річний пісок слідок ноги твоєї ...”.
  5. Микола Хвильовий:“Я(Романтика)”.
  6. Григорій Косинка:“В житах”.
  7. Юрій Яновський:“Подвійне коло”,“Дитинство”, “Шаланда в морі”.
  8. Валер’ян Підмогильний : “Місто”.
  9. Остап Вишня:“Моя автобіографія”, “Сом”, “Як варити їсти суп із дикої качки”.
  10. Микола Куліш: “Мина Мазайло”,
  11. Богдан-Ігор Антонич: “Автопортрет”, “Вишні”, “Зелена Євангелія”, “Дороги”, “Різдво”.
  12. Осип Турянський: “Поза межами болю”.
  13. Євген Малинюк : “Під чужим небом”, “Стилет чи стилос?...”
  14. Іван Багряний «Тигролови»
  15. Олександр Довженко «Україна в огні», «Зачарована Десна»
  16. Василь Симоненко «Задивляюсь у твої зіниці…», «Я…»
  17. Дмитро Павличко «Два Кольори»
  18. Іван Драч «Балада про соняшник»
  19. Микола Вінграновський «Сеньйорито акаціє, добрий вечір…»
  20. Ліна Костенко «Страшні слова, коли вони мовчать…», «Українське альфреско», «Хай буде легко. Дотиком пера…», «Я вранці голос горлиці люблю…», «Недумано, негадано…», «Маруся Чурай»
  21. Василь Стус «Мені зоря сіяла нині вранці…», «Крізь сотні сумнівів я йду до тебе…», «Господи гніву пречистого…», «О земле втрачена, явися…», «Як добре те, що смерті не боюсь я…»
  22. Олесь Гончар «За мить щастя», «Залізний острів»
  23. Григір Тютюник «Три зозулі з поклоном»
  24. Валерій Шевчук «Дім на гор»
  25. Павло Загребельний «Диво»