вівторок, 26 травня 2020 р.

Урок літератури рідного краю, 6 клас

Григір Тютюнник. Оповідання "Вуточка"

Урок літератури  рідного краю (література Харківщини),   6 клас
Тема. Григір Тютюнник. Оповідання « Вуточка» – твір про високоморальну людину
Мета: ознайомитися із оповіданням, дослідити, як у творі на прикладі головної героїні зображено доброту,  всепрощення, працелюбність, терплячість, любов до рідних, турботу про людей; охарактеризувати образ баби Ганни; розвивати пам’ять, мислення, спостереження; виховувати в учнів високоморальні якості.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: портрет письменника, виставка його збірок, текст твору.
Епіграф до уроку:                                      Материна молитва із дна моря виймає.
                                                      Народна творчість
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
   1.Учитель читає вірш Лесі Вознюк « Не допусти, щоб серце спорожніло»
Порожнє серце – прихисток для зла.
Живе без співчуття і без любові.
Бракує в ньому світла і тепла,
Нема поваги й гідності людської.

Порожнє серце і глухе, й німе
До бід і до волань про допомогу.
У ньому зло безрадісно живе,
Воно сліпе, воно не бачить Бога.

Не допусти, щоб серце спорожніло,
Плекай у ньому віру і надію.
Не дай, щоб зачерствіло, загрубіло,
Не загуби любові світлу мрію.
2. Слово вчителя.
Недаремно я  обрала саме цей вірш, бо сьогодні ми будемо говорити з вами про те, якою повинна бути людина, які риси характеру є рушійною силою в житті кожної істоти. Намагатимуся достукатися до ваших сердець і наповнити їх добротою, співчуттям, любов’ю. Хочу, щоб ви були гідними носити ім’я Людина. А. Чехов говорив: «Бережіть у собі людину».
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1.  Бесіда з учнями.
-Чи сподобалося  вам оповідання?
-Назвіть головних героїв твору?
- Які риси характеру намагається виховати автор у читачів?
ІV. Оголошення теми та мети уроку.
Слово учителя
Сьогодні ми ознайомимося на уроці з оповіданням « Вуточка», дослідимо,  як автор на прикладі героїв твору зображує доброту і всепрощення, терплячість, працелюбність, материнську любов і синівську байдужість. Таким чином охарактеризуємо образ бабусі Ганни.
V. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Оголошення епіграфу уроку                                  
                              Материна молитва із дна моря виймає.
                                                      Нардна творчість
2.    Коротке повідомлення про життєвий шлях Гр. Тютюнника.
3.    Слово вчителя
Григір Тютюнник писав :”Найдорожчою темою, а отже, й ідеалом для мене завжди були й залишаються доброта, самовідданість і милосердя людської душі в найрізноманітніших їх виявах”.
Він мав свою точку зору на світ , він виводив пересічних людей, які на сторінках його книг виявлялися зовсім не буденними: далеко не проста, виявляється, ця проста людина, в душі її цілий Космос! Та відкривається вона цією гранню тільки тому письменнику, який любить і поважає її, не принижує, не має за другосортну.
Якою  є героїня оповідання, ми сьогодні і з’ясуємо.

   4. Словникова робота
Опрацюймо прислів’я, записані на слайді.
·       Добрий чоловік—надійніше кам’яного мосту.
·       Добро роби скільки можеш, від того не занеможеш.
·       Від добра добра не шукають.
·       Будеш трудитися—будеш кормитися.
·       Щирая праця мозольованая.
·       Байдужий сидить у хаті, поки лихо загляне у вікно.
·       Мені аби місяць світив, а зорі як хочуть.
5. Запитання дітям:
1)    Якою повинна бути людина, щоб життя її пройшло не марно?
2)    Що є цінним для кожного із вас?
6. Бесіда за змістом прочитаного: характеристика баби Ганни
1)    Яке враження на вас справила баба Ганна після того, як ви прочитали оповідання?
2)    Що стало перешкодою в щасливій старості бабусі? Знайдіть  портрет головної героїні.
3)    Чому бабу Ганну прозвали Вуточкою?
4)    Про що найбільше мріяла Вуточка?
5)    Як вона готувалася до приїзду дітей, невісток, онуків?
6)    Як ви вважаєте, чому сини не приїздили до матері?
7)    Байдужість синів якось впливала на героїню? Чи змінила вона своє ставлення до рідних?
8)    Як ставилися односельці до Вуточки?
9)    Назвіть ті риси характеру, які, на вашу думку, притаманні цій людині?
7. Завдання: створити ґронування до образу баби Ганни.
Баба Ганна—це високоморальна особистість...
VІ. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Оберіть ті прислів’я і приказки, які розкривають образ Вуточки, і ті, що –її синів, невісток?
2. « Коло думок»
1)     Визначте проблеми твору.
2)     Яка провідна ідея оповідання?
VІІ. Підсумок уроку.
Рефлексія
– Чим сьогоднішній урок збагатив мене...
VІІІ. Домашнє завдання
Читати твори Гр. Тютюнника


Немає коментарів:

Дописати коментар